O káve

Ako správne skladovať kávu, aby ste z nej mali čo najviac?

ako-spravne-skladovat-kavu-blog-goriffee

Poznáte ten dokonalý pocit, keď otvoríte balíček čerstvo upraženej kávy zo svojej obľúbenej pražiarne (Goriffee, samozrejme!) a ovanie vás tá úžasná vôňa, v ktorej cítiť prísľub lahodných dúškov, ktoré vás budú sprevádzať každé ráno, povzbudia na obed, alebo spríjemnia poobedie? 

Jasné, že áno, veď inak by sme sa nestretli na tejto stránke! 🙂 Ako však skladovať kávu tak, aby ste si jej dokonalú vôňu a chuť mohli vychutnávať čo najdlhšie? Stačí sa držať týchto rád:

Vzduchotesná, nepriehľadná nádoba je základ

Káva je potravina, a preto je pri nej naozaj dôležitá čerstvosť. Na tú majú vplyv tzv. 4V:

Vzduch + Vlhkosť + Veľa svetla + Vysoká teplota

Ehm… No dobre, tu sme si trochu pomohli k mnemotechnickej pomôcke, ale nič to nemení na tom, že presne tieto štyri faktory ovplyvnia to, ako dlho bude vaša káva čerstvá. 

Najdôležitejšie je docieliť, aby kávové zrná prichádzali do kontaktu so vzduchom, na ktorom káva oxiduje, len minimálne. Zadovážte si preto na jej ochranu vzduchotesnú nádobu. Ideálne takú, z ktorej sa dá vzduch aj odsať (čiže vakuovú.)

A keď už ste pri tom výbere, určite si vyberte tmavú, aby ste ju zároveň ochránili pred svetlom. Áno, áno, aj nám sa kávové zrná naozaj páčia, žiaľ, priehľadné nádoby na jej skladovanie naozaj nie sú vhodné. Takáto vzduchotesná, tmavá nádoba zároveň zabráni tomu, aby do nej vnikla vlhkosť, takže tri faktory zo štyroch už máte pokryté. 

A teplota? Naozaj stačí, ak kávu nebudete skladovať blízko zdrojov tepla ako je napríklad sporák, rúra na pečenie a podobne. Rovnako polička, na ktorú väčšina dňa svieti slnko, nie je ideálna. Ideálne je tmavé, chladné miesto so stabilnou teplotou. 

  1. Kupujte kávu pravidelne v menších dávkach

Najjednoduchší spôsob, ako mať vždy čerstvú kávu? Kupovať si ju pravidelne v menších dávkach, ktoré stíhate vypiť v rozumnom čase. V dokonalom svete, by ste si kupovali kávu približne raz za dva týždeň, ale je úplne v poriadku, ak vám vaše zásoby vydržia aj mesiac. 

Presne pre tieto prípady je ideálne naše kávové predplatné, vďaka ktorému sa môžete spoľahnúť, že budete mať doma vždy čerstvú kávu! Základ je vždy si pri kúpe skontrolovať dátum praženia kávy. Môžete si kávu kupovať aj každý týždeň, ale ak nie je čerstvo upražená, tak si veľmi nepomôžete.

  1. Mrazenie kávy – dobrý nápad? 

Mrazenie kávy ako spôsob jej dlhodobého skladovania je téma, ktorá rozdeľuje kávovú obec, ale vo všeobecnosti sa dá zvážiť aj tento spôsob skladovania. Je však potrebné dodržať niekoľko bodov. V prvom rade si kávu rozdeľte na približne týždňové dávky, aby ste ju nemuseli vyberať a vracať do mrazničky. Zabránite tak tomu, aby na káve kondenzovala vlhkosť, ktorá by na nej vzápätí zmrzla a zničila kávové zrná. 

Pamätajte na to, že káva pohlcuje pachy. Do mrazničky ju preto vždy dávajte vo vzduchotensom vrecku. Ak máte tú možnosť, tak ideálne vákuovo zabalenú. 

Ak chcete použiť kávu z mrazáku, vytiahnite ju z neho aspoň pár hodín pred použitím. Dosiahne tak izbovú teplotu a zároveň sa vyrovná s vyššie spomenutou kondenzáciou. 

A to je všetko. Jednoducho povedané – stačí si kupovať množstvo kávy primerané vašej spotrebe a skladovať ju v tmavej, vzduchotesnej nádobe na tmavom, chladnom mieste so stabilnou teplotou. Tak si ju budete môcť najdlhšie vychutnávať bez straty kvality. 

Máme pre vás

3€ zľavu

Prihláste sa do nášho newslettera a my vám pošleme 2€ zľavový kupón na vašu ďalšiu objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavami.