O káve

O čom je reč, keď sa povie batch brew?

20220914_153412

Babie leto, štrbavé slnko a plazivé hmlisté rána. Ideálny čas na dlhé posedávanie pri horúcej káve. Dokonalým spoločníkom pri pomalom rannom štarte je poriadne veľká šálka, až po okraj naplnená voňavým filtrom. A medzi najpopulárnejšie v tejto kategórii už dlhodobo patrí batch brew. Ste aj vy jeho oddaným sŕkačom?

Veľa kávy a len troška úsilia

Ak ste batchu už prišli na chuť, zrejme poznáte jeho prednosti. Filtrovaná káva pripravená v „prekvapkávcom“ stroji a plná konvica. Stačí namlieť obľúbené zrno, nasypať do filtra, stlačiť gombík na jednoduchej mašinke a kým si vyčistíte zuby a vymeníte pyžamo za ľahký jesenný outfit, v kuchyni vás bude čakať liter čerstvého filtra. A presne toto v upršané jesenné ráno potrebujete. Obrovskou výsadou batchu je práve jeho množstvo a relatívne jednoduchá príprava.

A aj keď stroj urobí väčšinu práce za vás, neznamená to, že si kávu vypijete úplne bez zásluh. Na vybalansovanú šálku budete potrebovať základnú baristickú matematiku. Zrnkám je potrebné nastaviť správnu hrúbku mletia (rovnako ako na chemex či V60) a trafiť vhodný pomer namletej kávy a vody. O jej dávkovanie sa však už postará mašina. Výsledok v šálke vás určite nesklame. A to je celkom fér deal za malú baristickú rozcvičku.

Batch brew je ideálnou voľbou pre tých, ktorí v spoločnosti dobrej kávy radi strávia celý deň, prípadne ju zbalia na cesty, keď je prístup k výberovke ohrozený. V konvici totiž tento filter vydrží v chutnej kondícii niekoľko hodín, a tak ho môžete popíjať, až kým si nepripravíte čerstvý.

Ešte viac kávy a len troška času

Batch sa však neteší obľube iba v kuchyniach domácich kávičkárov. Nájdete ho v ponuke takmer každej kaviarne so súčasným prístupom k príprave kávy. Rýchla príprava, ktorú skúsený barista zvládne do pár minút, zaručuje efektívny servis. Svoj filter si z kaviarne so sebou môžete odniesť doslova do pár sekúnd od objednania a barista má ihneď voľné ruky na latteart do cappuccina pre kolegyňu odvedľa. Okrem toho káva pripravená touto metódou vždy vonia rovnako intenzívne a chutí rovnako sladko či rovnako ovocne. Potenciál stroja jednoducho vždy zaručí konštantnú kvalitu.

Aj keď má hand brewing stále svoje čaro a podpis baristu vo vašom filtri žiaden stroj nenahradí, batch brew si právom získal srdcia kávových nadšencov na oboch stranách baru. A všetky obavy bokom, šikovný barista vám iste „podpíše“ aj batch.