O káve

ROZHOVOR: David RUBANZANGABO z rwandskej farmy Huye Mountain Coffee

1200×628-titulna

David RUBANZANGABO je majiteľom rwandskej farmy Huye Mountain Coffee. Káve sa venuje od roku 1998, kedy sa zamestnal v OCIR (Rwanda Coffee Development Authority) ako agronóm. Od roku 2006 bol hlavným technikom v rwandskom projekte SPREAD a v roku 2012 založil spomínanú farmu Huye Mountain. Skúsenosti zúročil a úspech sa dostavil okamžite, v tom istom roku sa umiestnila jeho káva v rwandskom Cup of Excellence. Od roku 2012 je Huye Mountain stabilnou  a nedeliteľnou súčasťou kávovej ponuky viacerých známych pražiarní, napríklad Stumptown. V minulom roku si David strihol rolu v „A film about coffee“, vďaka ktorej ho považujeme za najdrsnejšieho motorkára medzi kávovými farmármi.

David, pre teba je rodina to najdôležitejšie, povedz nám o svojej.

Som majiteľom firmy David and family, sme rodinná firma, ktorá pestuje a miľuje kávu. Ja, moja žena, tri deti a moja sestra, ktorá pôsobí ako profesionálny cupper. Pracujeme v Južnej provincii Rwandy. Neďaleko mesta Huye. Máme 4 hektáre kávovej plantáže a vlastníme malý vodný mlyn.

Kedy si si uvedomil, že chceš pracovať s kávou?

Projekt našej farmy odštartoval v roku 2004, kedy sme začali sadiť kávové kríky. Vtedy som ešte pracoval pre OCIR. V roku 2011 sme postavili malý vodný mlyn, v roku 2012 sme exportovali malé množstvo zelenej kávy do USA, pre Stumptown Coffee Roasters a získali sme druhé miesto v Cup of Excellence 2012. To nás povzudilo k zvýšeniu produkcie.

Aká bola tvoja prvá skúsenosť s kávou?

O kávu som sa začal zaujímať počas štúdia, keď som študoval agronómiu. Ako agronóm som pracoval od roku 1998 v OCIR. V OCIR som pôsobil zo začiatku ako poradca pre družstvá (pozn. red. : veľmi frekventovaný model v Rwande), ktoré združujú drobných pestovateľov. Väčšinu o káve som sa naučil v OCIR.

Ako Huye Mountain funguje ? Koľko ľudí na farme pôsobí a koľko rodín s vami spolupracuje?

Okrem našej vlastnej plantáže spolupracujeme s 1300 drobnými farmármi v okolí. Týmto farmárom sprostredkúvame všetko potrebné na pestovanie – od mladých kríkov až po tréning. Vďaka tomuto modelu je naša produkcia diverzifikovaná, od jednodruhového Huye Mountain Gako až po Huye Mountain Specialty Blend, v ktorom je pomiešaná podľa presného pomeru, tá najlepšia káva od našich malých pestovateľov. Počas obdobia zberu sa venujeme triedeniu, spracovaniu, premývaniu, sušeniu kávových zŕn. Tieto zrná potom predávame medzinárodným odberateľom. Drobným farmárom platíme za každé kilo kávy, ktoré nám predajú. Na konci sezóny, po predaji zahraničným obchodníkom, vyplácame farmárom bonus a druhú platbu, ktorá je závislá od konečnej predajnej ceny.

Máte sociálne programy pre farmárov?

Ano, máme komunitný program, cez ktorý prispievame farmárom na zdravotné poistenie, najmä pre ich deti. Ďalej tréningový program, cez ktorý ich učíme pestovať a dosahovať vyššie a kvalitnejšie výnosy. Rozbehli sme program, cez ktorý učíme farmárov šetriť peniaze a v neposlednom rade prispievame na školné pre deti.

Domnievaš sa, že je dôležité reflektovať nové poznatky o pestovaní a spracovaní kávy? Odkiaľ ich čerpáš?

V prvom rade intenzívne komunikujem s ľuďmi, ktorí od nás nakupujú kávu – aké majú štandardy, čo hľadajú, kde by sme sa podľa nich mohli zlepšiť. Často sú to ľudia, ktorí navštívili mnohé kávové krajiny, v ktorých nakupujú. Mám plán do budúcnosti navštíviť rôznych farmárov, s ktorými by sme si mohli vzájomne vymieňať vedomosti ako zvýšiť kvalitu či technické zručnosti.

Rozvíjaš nový koncept kávového turizmu. Povedz nám viac o tomto projekte.

Je to najnovší prírastok v snahe o diverzifikáciu našich firemných aktivít a zabezpečenia stability do budúcnosti. Vytvorili sme turistickú cestu pre milovníkov kávy a turistov, ktorí navštívia Rwandu. Počas absolvovania tejto cesty sa dozviete priamo na plantáži ako káva rastie, ako ju zbierame, sušíme, pražíme. Je to edukačný program, pri ktorom sa dozviete všetko o pestovaní kávy z prvej ruky. Vďaka tomu, že káva sa pestuje vo vysokých nadmorských výškach, nie je to len edukačná turistika, ale turistika, do ktorej musíte zapojiť svaly a svoju kondičku. Na vrchole vás čakajú krásne scenérie. A na konci turistickej cesty čerstvo uvarená káva.

Prečo je tvoja káva špeciálna?

Pretože venujeme extrémne veľa pozornosti kontrole kvality, na všetkých úrovniach od kávového kríku až po výslednú šálku kávy.

Môžeme porovnať rwandský kávový priemysel v minulosti a súčasnosť? Akú budúcnosť mu predpovedáš?

Minulosť a súčasnosť je veľmi rozdielna. Pred genocídou bolo 100% produkcie určenej pre bežný trh. Teraz pestujeme výberovú kávu, ktorá nesie pridanú hodnotu vo svojej kvalite a taktiež má vyššiu cenu. Myslím, že rwandská káva má svetlú budúcnosť, pretože vládne inštitúcie venujú veľa pozornosti a financií kávovému priemyslu. A rovnako aj my, privátny sektor, sme veľmi odhodlaní pri zvyšovaní kvality našej kávy.

A čo robíš práve teraz ? Aké máte počasie? Kedy sa začína zber? (pozn.red. : rozhovor sa uskutočnil 19.2.2015)

Počasie je veľmi pekné, slnečno. Sezónu zberu začíname v pondelok 23. februára. Práve pripravujem logistiku. Od tejto sezóny budeme mať 2 vodné mlyny, aj druhý som skonštruoval ja sám. Dúfam, že zvýšime kvalitu a množstvo. Náš cieľ je 70 ton veľmi kvalitnej, výberovej kávy, ktorú po sezóne vyexportujeme. Snáď aj do šálok vašich čitateľov.

Rozhovor bol pôvodne uverejnení v Standart magazin issue2

[trx_button type=”square” style=”filled” size=”large” color=”#FFFFFF” bg_color=”#0188CF” align=”center” link=”https://www.goriffee.com/produkt/rwanda-huye-mountain-natural/” popup=”no” top=”inherit” bottom=”inherit” left=”inherit” right=”inherit”]Kúpte si Rwandu od Davida[/trx_button]