Náš život

S kofeínom opreteky – prečo cyklisti pijú kávu

cyklisti-kava

S popularitou cyklistiky stúpol aj výskyt cyklo nadšencov na terasách kaviarní. Premýšľali ste už niekedy nad tým, prečo sú práve kaviarne ich pit stopom a šálka espressa obľúbeným povoleným dopingom?

Jazda na dvoch kolesách je športom našej doby a pelotón aktívnych bajkerov sa neustále zväčšuje. Mnohí z nich si svoje trasy plánujú tak, aby im na nej ležal aspoň jeden spot s výberovou kávou. Aj naša kaviareň na Košickej 36 sa stala obľúbenou zastávkou cyklistov, a tak sme nad čerstvým filtrom roztočili debatu o tom, prečo sa im kolesá tak radi zastavia práve vtedy, keď v okolí zacítia kofeínovú prémiu.

Coffee ride

Hneď po prvom dúšku všetci pri stole pochopíme, čo nenápadne spája vysedávanie na káve s vysedávaním v sedle. Spoločnosť aj samota. Na bicykel, rovnako ako do kaviarne, každý občas rád zájde sám a vychutná si pokojné momenty v spoločnosti vlastných myšlienok. No zrejme ešte radšej tieto trendy koníčky osedláme s rovnako naladenou partičkou.

Práve spoločenský aspekt bajkovačky býva jednou zo zásadných motivácií, ktorá cyklistov prezuje z papúč do tretier. Prevetrať tátoše pri aktívnom oddychu, utužiť kolektív a napokon sa odmeniť kávou a koláčom. Tak vyzerá ideálna sobota mnohých majiteľov bicyklov, ktorí navyše fičia na espresso pohon. A tak sa všetko spojilo v legitímnom gastro špurte, ktorý dostal názov coffee ride.

Takéto jazdy vždy začínajú alebo končia práve pri výberových shotoch. Trasa sa vlní podľa toho, kde tretia vlna zanechala najvýraznejšiu stopu a mnohokrát je zastávok na mape viac. Coffee rides sú mimoriadne populárne, lebo spájajú príjemné s užitočným a veľa jazdcov tejto disciplíny si to už inak ani nevie predstaviť. „Vysadnúť na bajk a šliapať do pedálov za dobrou kávou je perfektný relax. Okrem toho sa vždy veľmi teším na cieľ, lebo viem, že ma v ňom čaká kvalitný booster“.

Hovorí Johny, ktorý patrí medzi aktívnych cyklo-kávičkárov. A má pravdu. Lebo šálka kávy je okrem slastnej odmeny aj výborným energeťákom.

Najlepší ženský amatérsky cykloklub Jazdím Čiernu stredu a spojenie klubových výjazdov spojených s návštevou kaviarní ?☕️

Prečo práve espresso?

Benefity kofeínu iste poznajú športovci všetkých disciplín. No máloktorý šport dáva možnosť priviezť sa ku kvalitnej šálke doslova počas tréningu. Práve preto sa kofeín stal vhodným stimulantom takmer všetkých cyklistov. Je známe, že kofeín znižuje pocit únavy, dokáže zvýšiť vytrvalosť a zlepšuje koncentráciu. Pri vytrvalostných športovcoch môže mať teda ergogénne účinky, a to práve vtedy, keď sa do tela dostane pred alebo počas výkonu.

Ani doubleshot v závere coffee ride však nie je iba bohémskym rozmarom. Mnoho štúdií dokázalo, že príjem kofeínu po výkone zlepšuje regeneráciu organizmu a v kombinácii s vhodnými sacharidmi napomáha aj rýchlejšiemu svalovému zotaveniu.

Či už teda patríte medzi cyklistov, ktorí na bajk vysadnú iba príležitostne alebo zdolávate cesty niekoľkokrát do týždňa, bez výčitiek sa vyzujte z pedálov vo svojej obľúbenej kaviarni. Síce vás tam neoblečú do žltého trička, ale energiu doplníte ako Eddy Merckx.

Máme pre vás

3€ zľavu

Prihláste sa do nášho newslettera a my vám pošleme 2€ zľavový kupón na vašu ďalšiu objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavami.