Domáca príprava kávy 1: Ako na V60

Domáca príprava kávy 1: Ako na V60

Náš kolega, kamarát a barista Šimon Janík pre vás pripravil sériu článkov o domácom home brewingu. V skratke, ako si spraviť dokonalú kávu doma. Prvým článkom v našom seriály bude príprava populárnej metódy V60.

Základný recept:

  • 20g kávy
  • 300g vody
  • 96 stupňov
  • stredne hrubé mletie

Vložíme do V60 papierový filter a premyjeme ho horúcou vodou aby sme ho zbavili papierovej chuti a zároveň si predhrejeme V60 a dekantér.

1.krok:
Položíme V60 a dekantér na váhu, nasypeme 20 gramov čerstvo pomletej kávy, urovnáme a vynulujeme váhu, pripravíme si stopky

 

2.krok:
Nalejeme 50g vody krúživým pohybom, jemne s V60 zakrúžime, počkáme 30 sekúnd

 

3.krok:
Dôkladným krúživým pohybom dolievame vodu do 200g

4.krok:
Pri čase 1:30 dolievame krúživým pohybom do 300g a opäť s V60 jemne zakrúžime

 

5.krok:
Celkový čas extrakcie a prípravy 2:30-2:45

Malý tip na záver: Nezabudnite pred podávaním kávu premiešať lyžičkou alebo krúživým pohybom dekantéra. Chute sa uvoľňujú postupne, premiešaním ich všetky spojíte. Nepite filtrovanú kávu okamžite po jej príprave, počkajte cca 2-3 min., kým jemne vychladne. Najviac rozvinutých chutí má približne pri 70-60 stupňoch.

 

Pokiaľ sa Vám káva extrahovala príliš rýchlo, nastavte si trochu jemnejšie mletie. Pokiaľ sa Vám extrahovala príliš pomaly, nastavte si naopak trochu hrubšie mletie. Hrúbkou mletia ovplyvnujete čas extrakcie. Nazdravie:)

Vyskúšajte naše kávy, ideálne na V60 prípravu

Vyskúšajte naše kávy, ideálne na V60 prípravu

1 Comment

Comments are closed.