O káve

Ako na domácu prípravu kávy: Cold brew

image_50438913

Už zopár letných sezón sa teší popularite na terasách kaviarní, no nie je náročné pripraviť si ho ani doma a vychutnať v pohodlí vlastného balkóna. Cold brew pozná v lete každý milovník dobrého espressa. Najmä keď ho pri atakoch tridsať pätiek potrebuje akútne vymeniť za studený variant. Zoznámte sa s ním ešte detailnejšie a skúste si ho pripraviť vo vašej kuchyni s jednoduchým receptom.

Kde sa cold brew vzalo?

Mohlo by sa zdať, že cold brew ovládlo sezónne nápojové lístky len pred pár rokmi. Jeho pôvod však siaha ďaleko do histórie a súvisí s čajovými lístkami. Už v šestnástom storočí sa v Japonsku udomácnila metóda prípravy čaju prekvapkávaním studenou vodou. Neskôr sa z nej v Kjóto vyvinul spôsob, ktorým Japonci začali za studena prekvapkávať aj kávu.  A prvé cold brew bolo na svete. Dnes by sme ho nazvali skôr cold dripom, no cesta k striktným technologickým rozdielom viedla ešte ďalšími štyrmi storočiami, až kým sa azda najrozšírenejším spôsobom prípravy studenej kávy stala  macerácia.

Nadlho a na studeno

Aj pri príprave cold brew hrajú hlavnú úlohu dva dôležité faktory. Teplota vody a dĺžka vodného kúpeľa. Aby bolo cold brew skutočne cold, nahrubo pomletú kávu zalejeme studenou filtrovanou vodou a  necháme ju v nej odpočívať 12 – 24 hodín. A ak niekde platí, že viac je viac, potom je to práve tu. Čím dlhší chill totiž káve doprajeme, tým intenzívnejšiu chuť nám v šálke dopraje ona.  V nádobe s macerátom je však dostatok priestoru na experimentovanie, preto sa nebojte variovať čas extrakcie a tiež pokojne hľadajte svoje ideálne ratio.

My odporúčame začať pri pomere 1:10. O zvyšok sa už postará chémia medzi zrnom a vodou. Vďaka dlhému studenému kúpeľu budete na balkóne sŕkať nápoj s mohutným telom, bohatými čokoládovými tónmi, ale aj príjemnou ovocnou sladkosťou. A viete, čo vám v poháriku chýbať určite nebude? Silná dávka kofeínu. Ten má totiž dlhé macerovanie mimoriadne rád a  cold brew je potom naozaj silný kávový nápoj.

Na domácu prípravu potrebujeme:

 • French press
 • váha
 • 1l studenej filtrovanej vody
 • 100 gramov čerstvo namletej kávy (hrubé mletie)

Ako na to?

 1. 1. krok: kávu pomelieme nahrubo, zvolíme hrubšie mletie ako na french press.
 2. 2. krok: French press položíme na váhu a nasypeme doň 100g pomletej kávy
 3. 3. krok: Do french pressu nalejeme 1l studenej filtrovanej vody a dôkladne premiešame
 4. 4. krok: Zavrieme zvrchu
 5. 5. krok: Necháme macerovať na chladnom a tmavom mieste aspoň 12 hodín
 6. 6. krok: Po uplynutí zvoleného času prefiltrujeme
 7. 7. krok: Podávame s kockou ľadu

Náš tip!
Pridajte tonic a plátok obľúbeného citrusu.

Vyskúšajte si spraviť dokonalé Cold brew z našej kávy