Náš život

Prečo káva z Brazílie už nie je lacná?

ceny-kavy-isli-hore

Ako ste si určite všimli, ceny mnohých komodít a vstupov do výroby v posledných mesiacoch vyleteli do nebies a síce neradi, ale sme nútení túto situáciu reflektovať a prispôsobiť sa jej.

Pozrime sa teda, čo sa v ekonomike deje, a ako sa nás to týka.

Ceny energií

Prechod na zelené energie v kombinácii s ich nestabilnými dodávkami či nedoriešeným skladovaním, paradoxne prispel k veľkému návratu výroby elektriny z uhlia či plynu. Tento plyn potom chýba na výrobu firmám či na kúrenie domácnostiam a to celé tlačí ceny plynu aj elektriny do závratných výšok.

Viac na:  https://www.ft.com/content/f37d2a36-4609-4b3e-9795-064b6d459676

Problémy s logistikou

Všetko mešká, na skladoch nič nie je, nikto nevie, kedy sa veci doskladnia ani kedy sa tieto problémy vyriešia. Od čipov až po papierové filtre na prípravu kávy, táto situácia sa týka celého dodávateľského reťazca. A problém nie je len vo výrobe, ale aj v samotných prepravných kapacitách, ktoré sa počas pandémie zmenšili a momentálne nie sú schopné operovať dostatočne pružne a efektívne.

Viac na: https://www.gbreports.com/article/logistics-challenges-in-2021

Ochota ľudí pracovať klesla

Kam sa podeli ľudia? Je asi najčastejšia otázka každého HR manažéra v dnešnej dobe. Pandémia zrejme zmenila preferencie ľudí a tí čoraz častejšie zostávajú dobrovoľne nezamestnaní. Toto je zrejme štrukturálna zmena, ktorá sa len tak nezmení, zároveň nedostatok ľudí výrazne tlačí na rast platov.

Viac na: https://www.nytimes.com/2021/09/04/opinion/labor-shortage-biden-covid.html

Mrazy v Brazílii a klimatická zmena

Klimatická zmena je tu. Nie o 5 alebo 10 rokov, ale práve teraz sme sa ocitli uprostred krízy a mohli sme ju naplno sledovať v Brazílii, kde počas dozrievania tohtoročnej úrody mrzlo.  V krajine, ktorá je najväčším producentom kávy na svete, bude úroda nižšia o minimálne 30 %. Odvtedy ceny kávy rastú raketovo a pri podobných problémoch aj v iných krajinách si môžeme len predstavovať, kde sa zastavia.

Viac na: https://dailycoffeenews.com/2021/07/12/frost-hits-brazilian-coffee-lands-extent-of-damage-not-yet-known/

Inflácia

Nie len vyššie spomenuté faktory, ale aj mnohé ďalšie vystrelili krivku inflácie smerom nahor, na najvyššie čísla za posledných 13 rokov. To znamená, že za tú istú sumu peňazí si vieme kúpiť menej vecí a služieb.

Viac na: https://www.reuters.com/world/europe/euro-zone-inflation-jumps-13-year-high-worsening-ecb-headache-2021-10-01/

Bohužiaľ, všetky vyššie načrtnuté problémy, ktoré nám zvýšili produkčné náklady a nákupné ceny prakticky všetkého, nás prinútili reagovať.

Preto, aj keď neradi, od novembra 2021 zdvíhame ceny našich káv. Týkať sa to bude najmä káv Brazil Caramelo a espresso blendu Highlander.

Veríme, že našu situáciu pochopíte a ďakujeme, že nám zostávate verní,

Team Goriffee.