Recenzie

Úprava vody v domácom prostredí

nahlad.clanok

70% vášho tela a 98% vašej kávy tvorí voda. Bez kvalitnej vody nie je možné kávu správne pripraviť. Jej zloženie preto hrá kľúčovú úlohu pri tom, ako bude vaša káva chutiť.

V tomto článku sa budeme sústrediť na možnosti úpravy vody v domácom prostredí tak, aby bola vhodná na prípravu, čo možno nachutnejšej šálky kávy.

Tvrdá alebo mäkká voda?

Hneď v úvode vás, bohužiaľ, musíme sklamať, pretože ani tvrdá ani mäkká voda nie sú pre prípravu kávy ideálne.

Tvrdá voda obsahuje veľké množstvo minerálov, ako je vápnik a horčík. Tieto minerály sa  ľahšie viažu na určité zlúčeniny v káve, čo vedie k veľmi intenzívnemu chuťovému výsledku. Tvrdá voda však obsahuje aj vysoké množstvo bikarbonátu, ktorý je zodpovedný za zvýraznenie horkých tónov. 

Tvrdá voda časom spôsobuje hromadenie minerálov v kávovaroch či rýchlovarných kanviciach. Okrem toho, že skracuje ich životnosť, aj negatívne ovplyvňujú chuť vašej kávy. 

Záver o tvrdej vode: Niektoré minerály sú potrebné na to, aby ste dostali z kávy všetky dôležité chute, ale ich prílišné množstvo spôsobuje to, že jemné arómy a cukry sú prekryté horkosťou. 

Na druhej strane mäkká voda je zvyčajne bohatá na sodík, ktorý sa pridáva pomocou zmäkčovačov vody na odstránenie nečistôt. Káva pripravená s mäkšou vodou má tendenciu chutiť plocho, pretože voda obsahuje menej minerálov.

Tvrdá ani mäkká voda nie sú ideálne pre dokonalú šálku vašej kávy, avšak štúdie chemika Christophera H. Hendona preukázali, že rôzne úrovne tvrdosti vody zvýrazňujú v káve rôzne chute. Jeho práca vysvetľuje, prečo môže voda vo vašom dome vynikajúco fungovať s kávami z určitých regiónov alebo so zmesami, zatiaľ čo iné chutia nevýrazne a prázdno.

Záver o mäkkej vode: Hendonove štúdie tiež zistili, že extrémne mäkká voda mala za následok zlú úroveň extrakcie a kávy pripravené touto vodou boli veľmi prázdne. Ak si musíte zvoliť jeden extrém, vyberte si tvrdú vodu. Existujú však lepšie spôsoby, ako si doma pripraviť kávu naozaj kvalitne.

“Tvrdosť vody v jednotlivých regiónoch na Slovensku.”

Ako na domácu úpravu vody

Filtračné kanvice

Najjednoduchší a nákladovo najefektívnejší spôsob, ako filtrovať domácu vodu, je pomocou filtračných kanvíc. Napríklad Brita, BWT a mnohých ďalších. Na trhu nájdete množstvo filtrov od rôznych výrobcov. Filtre sú kompatibilné takmer so všetkými kanvicami. Ako však zistíte, ktorý filter použiť? Otestovali sme za vás niekoľko najbežnejších a cenovo najdostupnejších filtrov.

Na test sme vybrali 6 filtrov – Brita Maxtra+ PL, Brita Maxtra+ PO, BWT gourmet edition Mg+, Laica Bi-flux Coffee and tea, Laica Bi-flux a prietokovú filtráciu BWT Bestmax S.

Testovali sme v 4 kolách, v ktorých sme proti sebe najprv postavili filtre od rovnakého výrobcu. Testovali sme cuppingovou metódou a ako testovacia káva nám skvele poslúžila naša aktuálna novinka Etiopia Aludra AMO natural

Z testu nakoniec nevyšiel jeden jednoznačný víťaz, ale rovno traja.  

BWT Mg+ sa skvele hodí na naturálne spracované kávy. Voda v káve príjemne zvýraznila aciditu, chuť bola veľmi čistá s jasne a ľahko rozlíšiteľným chuťovým profilom. Telo však bolo prázdnejšie.  

Brita Maxtra+ PO. Usúdili sme, že je vhodnejšia skôr na prípravu espressa. Káva mala výrazne plnšie telo a stále si zachovávala veľmi čistý chuťový profil. Acidita však hrala druhé husle. 

Liaca Bi-flux Coffee and tea z testu vyšiel ako najneutrálnejší hráč. Najviac sa teda hodí pre niekoho, kto si plánuje kávu pripravovať na viacero spôsobov. Pri oboch si káva zachová svoje chuťové vlastnosti. Treba si však dať pozor na to, že filter nie je celkom kompatibilný s filtračnými kanvicami Brita alebo BWT.

Zvyšné filtre vôbec nespĺňali naše chuťové štandardy. Káva chutila veľmi nevýrazne a plano. 

Záver

Voda môže mať v skutočnosti obrovský vplyv na kvalitu vašej domácej šálky kávy. Väčšina ľudí je úplne spokojná s tým, že na prípravu kávy používajú obyčajnú vodu z vodovodu, ale ak to so svojou kávou myslíte naozaj vážne, experimentovanie s rôznymi druhmi vody určite stojí za to a myslíme, že čoskoro pocítite príjemnú zmenu. 

Máme pre vás

3€ zľavu

Prihláste sa do nášho newslettera a my vám pošleme 2€ zľavový kupón na vašu ďalšiu objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavami.